Розробки уроків

Відкритий урок з природознавства
ТЕМА: Вода – розчинник. Значення води у природі. Використання води людиною.
МЕТА: навчальна: ознайомити учнів з властивостями води, її походженням та значенням води для всього живого, дати поняття розчину, розчинника та розчиненої речовини;
розвивальна: сформувати вміння виявляти властивості води, її значення для розвитку живих істот на нашій планеті; продовжувати формувати вміння працювати в групі, виділяти основну думку та висловлювати думку групи;
виховна: сприяти формуванню бережливого ставлення до води, екологічне виховання, сприяти формуванню інтересу до вивчення природничих наук.
Обладнання: презентація до уроку, чотири склянки, склянка з водою, пісок, крейда, питна сода, цукор, олія, роздатковий матеріал.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу та формування практичних навичок.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Налаштування на роботу.
Якщо хочеш щоб життя до тебе посміхнулось
Спочатку сам посміхнися життю.
ІІ. Актуалізація опорних понять.
Розгадайте кросворд (в презентації)
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. (театралізація)
Вчитель: У синьої мами хмаринки
Жила собі донька краплинка
Вона у небі довго блукала
Й сьогодні до нас заблукала
Гостя: Добрий день, я – краплинка,
Прилетіла із хмаринки.
Моя мама – це водиця –
Всього сущого цариця.
Я в гостях у вас не дарма.
Привела мене біда.
Люди про мою матінку мало знають,
І тому не поважають.
Часто марно витрачають.
А від бруду і сміття,
Стала водиця зовсім не смачна.
Вчитель: Дітки нам треба допомогти нашій гості та показати їй, що ми пам’ятаємо про її матінку –воду, знаємо історію виникнення її на нашій планеті, значення води для живих організмів та її властивості, а головне поважаємо воду та знаємо як зберегти її чистоту.
Гостя: Переконайте мене дітки,
У тому, що я не права.
Що не забули усі люди,
Про те, що хоч я і краплинка
Та все ж таки жива.
(Оголошення теми та мети уроку).
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1.     Робота в групах.
Вчитель: Перед початком уроку ви об’єдналися у п’ять груп, і кожна з груп науковців познайомить нас з дослідженнями які вони провели.
Виступи груп:
Історики:  Людству точно не відомо походження води, але існує думка, що вода надійшла з глибинних надр Землі. Первинний океан, очевидно, покривав усю або майже усю планету. При цьому глибина його була не значною.
Постійно і інтенсивно випаровуючись, вода оповила Землю густими хмарами, з яких випадали значні опади. Саме цей процес і спричинив появу прісної води, що становить біля 3% світових водних запасів. Гірські хребти, безкраї рівнини, їх створює великий перетворювач – вода. Вода – природний мінерал нашої планети
Медики:
Воду завжди вважали джерелом усього живого. Вона слугувала середовищем, у якому розвивалися рослини та тварини. Вона стала «носієм життя». З виникненням життя вода стала важливою складовою частиною всіх живих організмів. Наприклад, в плодах кавунів та огірків вода складає  90% від усієї маси. У комахах – 45-65%, у тілі ссавців – 60-68%, у риб – 80%.  Усе живе черпає життя із водних джерел. Нестача води в організмі призводить до його загибелі.
Втрата людським організмом води небезпечніше, ніж позбавлення його їжі: без їжі людина може прожити до 40 днів, а без води вмирає на восьму добу. Шкодить людині і надмірне вживання води. Дорослій людині на добу потрібно 2-3 л, а за все своє життя людина випиває 50-60 тонн води.
Вода, ніби кров життя, циркулює у стовбурах, гілках і листках дерев, у кожній травинці, кожній квіточці. Вчені всього світу працюють над винайденням «живої» води. Цілющі властивості вода набуває під час контакту зі срібло, адже воно має високий антимікробний ефект. Часто з лікувальною метою використовують талу воду. Тому воду можна назвати еліксиром життя та джерелом вічної молодості. Без води не можливе життя.
Народознавці:  У міфологічних уявленнях українців вода була божеством, з якого починалося життя на Землі. Розглянемо свята та обряди, в яких ушановується вода.
Стрітенська вода цілюща, нею святили хату, коли дошкуляв домовик, освячували пасіку.
Водохреща. Спочатку це свято було на честь народження богині води Дани, бога світла Ора. Вважалося, що в цей час освячуються всі земні води і набирають цілющої сили. Пізніше це свято було поєднане з християнським святом Водохреща, коли Ісус Христос хрестився в Йордані.
Свято Івана Купала. У цей день відбувалося очищення вогнем і водою – перестрибували через вогонь та купалися у воді. Тоді ж дівчата віночки на воду пускають, а вода говорить: якшо віночок потонув – помре дівчина, а якщо пристав до берега – то з того краю буде наречений.     На Великдень у миску наливали води, клали туди свячені крашанки, і всі по черзі вмивалися, щоб бути красивими та здоровими.
Пошана, любов до води відбивалася створені та прикрашанні криниці, які українці здавна охороняли, наділяючи їх цілющими та магічними властивостями. Криниця виступала символом любові:                 
Не каламуть, дівчино, воду –
  Скаламутиш щастя й вроду.
Воду бережи, козаче, –
                                                   І вона тобі віддячить.
Екологи: З давніх давен люди намагалися селитися поблизу води. Усе життя людини було пов’язане з водою. Збільшувалась кількість людей, росли їх потреби. Вода годувала, напувала. Але цього виявилось мало. Її впрягли в млинове колесо, змусили крутити лопасті турбін гідроелектростанцій. Застосували в холодильних установках, поставили на службу медицині. Вода у всьому – їжі, одязі, будівельних матеріалах. Жодне найсучасніше виробництво не може обійтися без води. Попит на воду з кожним роком зростає в усіх країнах.
Вода для пиття у нас, на щастя, є повсюди, але проблема якісної питної води дуже гостра. На водогінних станціях питну воду найчастіше знезаражують методом хлорування, а там де є хлор, вода не жива. Кожен другий житель України змушений пити воду, що не відповідає гігієнічним вимогам.
Відомий французький океанограф Жак Ів Кусто писав: «Наш батько – океан – гине. Море стало стічною ямою, куди стікають усі забруднюючі речовини, що виносяться отруєними ріками. Тому не слід дивуватися тому, що потроху з цієї стічної ями зникає життя.» Тому кожна людина повинна відчувати особисту відповідальність за все існуюче у Всесвіті. Вода – мати життя, і вона заслуговує на нашу повагу, подяку і любов.
Дослідники:
Вода – це рідина без кольору і запаху, що кипить при температурі 100 0С, замерзає при температурі 00С. Унікальна властивість води: утворює з багатьма твердими, рідкими та газоподібними речовинами розчини.
Під час утворення розчину воду називають розчинником, і речовина, яка розчиняється у воді – розчиненою речовиною. Всі речовини залежно від їх здатності розчинятися у воді поділяються на три групи:  розчинні;  малорозчинні  та нерозчинні. Причому, якщо тверді речовини краще розчиняються в гарячій воді, то газоподібні речовини краще розчиняються в холодній воді.

Вчитель. Проблемна ситуація. Обговорення казки.
Два віслюки йшли однією дорогою, кожний ніс свою поклажу. Одного було нав’ючено сіллю, а іншого — ватою. Перший віслючок йшов дуже-дуже повільно, ледь переплітаючи ноги — такою важкою була його ноша. Інший віслюк був дуже веселий, йшов легко та радіючи.
Невдовзі віслюки підійшли до річки, яку їм слід було подолати. Тварина, що була нав’ючена сіллю, зупинилась у воді й стала викупуватись — віслюк то лягав у воду, то знову піднімався на ноги, плескався як хотів. Коли віслючок вийшов із річки, його поклажа стала набагато легше. Другий віслюк, поглянувши на першого, також почав купатись. Проте, на відміну від першого, чим довше він купався, тим важче ставала його поклажа — вата, що була нав’ючена на нього.
Запитання
— Чому ж так сталося?
— Що відбулось із поклажею першого віслюка?
— Чому поклажа другого віслюка стала важчою?
Отже, сіль розчинилась у воді й частка її просто вимилась із поклажі. Тобто сіль є розчинною речовиною. А вата, навпаки, увібрала в себе воду, тому стала важчою. Отже, вата є нерозчинною.
А зараз я пропоную нашим дослідникам провести дослід та продемонструвати іншим.
Дослід 1. У склянку з водою кидаємо ложку солі. Розмішуємо її та спостерігаємо. Спочатку кристалики солі стають дрібнішими, а потім і зовсім зникають. Та чи зникли вони насправді? Спробуйте воду на смак. Яка вона? (Солона.) Отже сіль не зникла, вона стала невидимою, розчинилась у воді.
— Що в цьому досліді є розчинником? (Вода.)
— Що є розчиненою речовиною? (Сіль.)
 Дослід 2. Пропустимо розчин води та солі через фільтр. Що сталося з водою? Спробуйте, яка вона на смак? (Солона.) Чи залишилась сіль на фільтрі? (Ні.) Отже, фільтр не зміг відділити часточки солі від молекул води.
Таким чином, можна зробити висновок, що сіль — це розчинна речовина. Сіль із водою утворює розчин.
Дослід 3. У склянку з водою насипаємо ложку чистого промитого річкового піску. Розмішуємо його і спостерігаємо.
— Що відбувається з водою? (Вона змінила колір та прозорість.)— Що відбувається із часточками піску? (Нічого.)
Проціджуємо воду крізь паперовий фільтр.
— Чи змінюються властивості води? (Так, вона стає прозорою та безбарвною.)
— Куди подівся пісок? (Він залишився на паперовому фільтрі.)
Отже, пісок є нерозчинною речовиною.
Вчитель: Тому запам’ятаймо: якщо часточки речовини стають у воді невидимими і проникають разом із водою крізь фільтр — це розчинна речовина; якщо часточки речовини плавають у воді або осідають на дно і затримуються фільтром — це нерозчинні речовини.
Вчитель: Вода – це найдорогоцінніша речовина  у всьому світі, це та жива кров, яка створює життя там, де його не було.
Представлення міні-проекту
Гостя:
Про мою матусю рідну,
Знаєте багато ви,
Сподіваюсь, що знання ці
Зможете використати в житті.
V. Узагальнення та систематизація вивченого матеріалу.
Тести
1) Які властивості води-рідини: а) білого кольору, з запахом; б) холодна, смачна;
в)текуча, прозора, без запаху, безбарвна.
2) Вода при замерзанні:  а) стискається; б) розширюється; в) не змінюється.
3) Нерозчинні у воді речовини: а) пісок, глина,олія; б) олія, цукор, сіль; в) сіль, чай, пісок;
4) Вода перетворюється в газоподібний стан: а) при кипінні, нагріванні; б) при охолодженні; в) при замерзанні;
5)    Вода при охолодженні: а) розширюється; б) стискається; в) не змінюється;
6)    Вода розчиняє такі гірські породи, як... А) пісок; Б) сіль; В) глину; Г) граніт
Відповіді: 1в; 2б; 3а; 4а; 5б, 6.Б.
VI. Підсумки (рефлексія).
1.Вправа «Мікрофон».
– Що нового дізнались на сьогоднішньому уроці?
– Що сподобалось під час уроку?
– Що не сподобалось під час уроку?
VIІ. Домашнє завдання: 1) § 37, вивчити основні терміни; 2) творче завдання: написати казку або вірш про воду.

Відкритий урок у 8 класі



Тема уроку: Загальна характеристика класу Павукоподібні. Різноманітність та значення.
    Мета уроку: 
Освітня: Розширити знання учнів про різноманітність членистоногих, розкрити риси пристосованості павукоподібних до наземного способу життя. Виявити характерні ознаки павукоподібних. Знати заходи профілактики захворювань, які поширюють деякі павукоподібні; сформувати поняття про значне поширення представників класу, їхню роль у різних екосистемах і господарській діяльності людини;
      Розвиваюча: Розвивати вміння роботи з текстом підручника, порівнювати, робити висновки, узагальнення.
      Виховна: Сприяти формуванню почуття відповідальності за збереження здоров’я, та екологічної свідомості.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: таблиця, презентація
Хід уроку
I.                   Організаційний момент
Учитель: Добрий день! Сьогодні на уроці присутні гості, привітаємо їх.
Давньокитайська мудрість говорить: «Вважай нещасливим той день і ту годину, коли ти не засвоїв нічого нового». Тож давайте усміхнемось один одному і разом вирушимо до країни нових знань.      
ІІ. Актуалізація опорних знань
1.      Вправа «Так чи ні»
(Учитель зачитує твердження, а учні письмово записують відповіді: так чи ні)
1.      Тіло ракоподібних складається з голово грудей і черевця (так).
2.      У ракоподібних 5 пар ходильних ніг (так).
3.      Кровоносна система річкового рака замкненого типу (ні).
4.      Міцності кутикулі надає хітин (так).
5.      Порожнина тіла ракоподібних – міксоцель і заповнена водою (ні).
6.      Зелені залози – це органи виділення ракоподібних (так).
7.      Відділ Членистоногі називається так тому, що їх тіло поділене на сегменти (ні).
8.      За типом живлення річкові раки – хижаки (ні).
9.      На голово грудях є дві пари вусиків, органи чуття, ногощелепи, складні очі (так).
10.   Очі розміщені нерухому (ні).
11.  На перших 3-х парах ходильних ніг є клешні (так).
12.   Якщо рак втрачає клешню, то на її місці виростає нова (так).
Метод «Взаємоперевірка». Учні обмінюються зошитами і оцінюють один одного.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
  1. Прийом «Дивуй»
Загадка:      Що у хаті найтонше? (павутина)

Навіть найбагатша людина сьогодні має все, а одежини із «тонг-хая» немає, по іншому ця тканина називається «Сатин Східного моря» - міцна тканина, дуже коштовна, з’явилась в XVI столітті. Наполеон у свій час дарував коханій рукавички з неї, а дехто з натуралістів міг дозволити собі носити панталони з цієї тканини. А тканина ця виготовлена з павутини павуків. (в Китаї також виготовляли картини на павутині)
IV. Повідомлення теми, мети (завдання) уроку
Отже, темою сьогоднішнього уроку буде:
Питаннями сьогоднішнього нашого уроку переймається наука – арахнологія (від грецького «арахна» - павук). Згідно давньогрецької легенди, Арахну, дочку фарбувальника пурпуром Ідмана, Афіна Паллада навчила мистецтва ткати тонкі візерункові тканини. Незабаром Арахна так удосконалила ткацьку справу, що викликала богиню на змагання. Після чого розгнівана Афіна перетворила Арахну в павука.
Відповідь 2   учня - вірш
У роки прадавні Арахна жила,                   
наткавши з тоненьких ниток полотна,
своїми вона запишалась трудами
і забажала змагатись з богами –
Афіну в суперниці ткаля обрала.
Тканину Арахна чудову зіткала
Афіна ж від того зробилася зла      
Й навік присудила тій роль павука,
Щоб ткала лише павутину вона.
Учитель: Ось так давня легенда розповідає про появу павуків. Звичайно, це лише красивий міф про створінь, які наганяють ляку на дуже багатьох людей.
Отже, наукова назва класу Павукоподібні – Арахніди. 
Мета уроку: Ознайомитись   із особливостями будови і процесами життєдіяльності павукоподібних
Поглибити знання про риси пристосованості до середовища і способу життя
 Розвивати логічне мислення, вміння порівнювати, аналізувати, удосконалювати навички самостійного здобуття знань.

V. Вивчення нового матеріалу.
1. Вступна розповідь: - На Україні понад 4 тисячі видів.
Систематичне положення в органічному світі
Царство Тварини
Підцарство Багатоклітинні тварини
Тип Членистоногі
Підтип Хеліцерові
Клас Павукоподібні
- Павукоподібні перші здійснили вихід на сушу.
Відділи тіла і органи на них
1.      Особливості внутрішньої будови та процесів життєдіяльності            
Травна і дихальна системи

Травна система:
1.                  Складається з передньої, середньої і задньої кишки.
2.                  Травлення позакишкове. Павук вводить травні соки у тіло жертви. Коли її внутрішні органи перетравляться до напіврідкого стану, він висмоктує їх. За способом живлення – хижаки
Роль павутини
З чого утворюється павутина?
(600 павутинних залоз, 3 пари павутинних бородавок на черевці)
Дихальна система:
1.                  Органи дихання павукоподібних – легеневі мішки та трахеї.
Кровоносна система:
1.                  Не замкненого типу.
2.                  Серце розташоване на спинному боці черевця. Від нього відходять судини.
Видільна система
Представлена однією парою розгалуджених мальпігієвих судин, які одним кінцем відкриваються у кишку, а іншим сліпо замкненим занурені у лімфу.
органи чуття:
1.         Органами дотику слугують педипальпи ( ногощупальця) та щетинки на тілі.
Статева система
1.                  Павуки роздільностатеві тварини, характерне явище статевого диморфізму. Самці дрібніші, черевце менше від голово грудей, а у самок навпаки – черевце значно більше голово грудей і має яйцеподібну форму.
2.                  Яйця самки відкладають до заздалегідь виготовленого з павутини кокона. Навесні з нього виходять маленькі павучки, схожі на дорослих особин (розвиток - прямий).
Різноманітність павукоподібних
Павуки — група павукоподібних, що широко опанувала суходіл від полярних зон і високих гір до степів і пустель. Описано близько 3,5 тис. видів, з них в Україні трапляється понад 400. Павуки живуть у ґрунті, де вони риють нірки або займають природні порожнини, у лісовій підстилці, у моху, траві, печерах, норах та гніздах інших тварин, в оселі людини, на морських узбережжях, біля прісних водойм. Найхарактернішою особливістю павуків є здатність робити павутину, яка утворюється із секрету, що виробляється павутинними залозами. На повітрі ця речовина швидко твердішає, утворюючи нитки павутини. Одна павутинка утворюється з багатьох волоконець, що склеюються між собою.
Запитання до учнів:
— Яке значення має павутина?
У нашій країні мешкає два небезпечні для життя людини види: тарантул і каракурт. 
Презентації учнів: каракурт, тарантул
Кліщі
У світовій фауні ряд Кліщі налічує близько 50 тис. видів, з них в Україні — 3 тис. Більшість із них вільноживучі тварини, що населяють ґрунти, підстилку й інші органічні рештки, прісні й морські водойми. Серед кліщів багато паразитів грибів, рослин (галові кліщі), тварин (свербун-нашкірник, свербун-шкіроїд) і людини (коростяний свербун, іксодові кліщі). Паразитичні види кліщів живуть на пір’ї птахів, у покривах, дихальній, травній, статевій системах багатьох хребетних тварин, а також людини тощо.
Кліщі — мікроскопічні організми (1–7 мм), різні за формою та забарвленням. Від інших павукоподібних вони відрізняються за такими ознаками: сегментація тіла не виражена (головогруди та черевце повністю злиті між собою); У паразитичних видів ротові органи (гризучі, ріжучі, колючо-сисні) пристосовані до проколювання та смоктання. Кліщі, як і всі павукоподібні, мають чотири пари ходильних ніг. У багатьох паразитичних груп на ногах формуються численні пристосування для закріплення на перах птахів, шерсті ссавців тощо. Найдрібніші кліщі дихають усією поверхнею тіла, більші — за допомогою трахей. Кровоносна система редукована. Кліщі роздільностатеві; самці менші від самок. Для них, на відміну від павуків, характерний непрямий тип розвитку.
Коростяний свербун спричинює коросту в людини. Самки кліща мають довжину 0,2–0,5 мм, самці вдвічі менші. Кліщ проникає в шкіру людини, де утворює ходи. У кінці їх самки відкладають яйця, з яких вилуплюються личинки, виходять на поверхню шкіри, де вони дозрівають і де відбувається їх запліднення. Запліднені самки знову проникають у шкіру, утворюючи нові ходи. У хворих виникає сильний свербіж, особливо в нічний час. Джерелом зараження є хвора на коросту людина. Основний шлях поширення хвороби — сімейно-побутовий. Це може відбутися в разі безпосереднього контакту з хворою людиною або через речі, якими вона користувалася (постільна і натільна білизна, одяг, рушники, рукавички, іграшки, гроші тощо). Трапляються випадки зараження коростою в лазнях, душових, готелях, поїздах, на пляжах.
 Павутинні кліщі — небезпечні шкідники різноманітних культурних рослин. Своїми хеліцерами вони проколюють покриви листків і живляться соками рослин, обплутуючи листки павутиною. Іншими шкідниками сільськогосподарських культур є чотириногі, або галові, кліщі. Вони мають червоподібну форму і лише дві пари ніг. Паразитуючи у тканинах рослин, кліщі призводять до утворення пухлин (галів), що знижує врожаї.

— Чому іксодові кліщі небезпечні для людини?
Іксодові кліщі, зокрема собачий, тайговий, бичачий, живляться кров’ю людини та тварин. У них на голівці є хоботок із гачечками. Хеліцерами кліщ розрізає шкіру. За допомогою гачків прикріплюється до неї й висмоктує значну кількість крові, внаслідок чого його розміри (особливо самок) збільшуються в декілька разів. Через певний час, насмоктавшись крові, кліщ відпадає від хазяїна. Іксодові кліщі є переносниками збудників таких небезпечних захворювань, як кліщовий енцефаліт, піроплазмози собак та великої рогатої худоби тощо.
 — Як уникнути укусу кліщів?  Виготовлення пам’ятки «Як захиститись від кліщів»
Скорпіони — мешканці жарких і теплих районів земної кулі, деякі види — гір. Описано близько 700 видів. У них довге членисте черевце, на останньому членику якого міститься отруйна залоза, що відкривається протокою на кінці гострого кривого жала. Здобич скорпіони ловлять і утримують ногощупальцями, що закінчуються клешнями. Скорпіони — нічні хижаки. Живляться лише живою здобиччю, зокрема комахами, їхніми личинками, павуками тощо.
Запитання учнів з інших груп:
— Чи трапляються скорпіони на території України?
В Україні ці тварини трапляються у Криму (кримський скорпіон), Одеській та Закарпатській областях (карпатський скорпіон).
 — Чи правда, що самка скорпіона також з’їдає самця під час розмноження?
Відразу після спарювання самка пожирає самця. Робить вона це для того, щоб отримати надзвичайно поживну їжу і народити сильне, здорове потомство. Спарювання ж відбувається безконтактним способом. Після тривалих любовних ігор самець викопує в піску ямку і відкладає в неї сперму, яку відразу підхоплює самка. Після цього вона з’їдає самця, а через кілька тижнів на світ з’являються дитинчата, відразу пристосовані до самостійного існування. Народжуються вони в своєрідній шубці зі шкіри, яку мати розриває, випускаючи їх на світ. Вони забираються мамі на спину і живуть так, поки не виростуть достатньо великими 
VІ. Узагальнення і систематизація знань.
Біологічна задача. Павуки ненажерливі: кожен день може з'їсти стільки, скільки важить сам. Основна їх здобич – мухи. В лісі на кожному гектарі живе 5000 павуків. Якщо кожен павук від сходу до заходу зловить хоча б дві мухи (це вже напевно!), то скільки ж цих  комах гине кожні добу?  (Рішення: 5000 х 2 = 10 000 мух.)
Біологічна задача.
Нитка павутини завдовжки 9 км важить 0,07 г. Скільки важитиме нитка, якою можна було б обхопити земну кулю по екватору — 40075, 6 км і по меридіану — 40008,5 км? (Близько 623 г)
  1. Завершальна бесіда
Всі істоти в природі не зайві. Вони можуть мати позитивне і негативне значення.
Ці хижаки і паразити – природні помічники, регулюють чисельність певних видів, являються кормовою ланкою ланцюгів живлення. Неприязні нашої вони не заслуговують – така їх природа.
Солом’яний павук у Західній Україні, виготовлений на Різдво є оберегом для дому, а не символом злості як вважали раніше.
VIІ. Підсумок уроку.
Прийом «Мікрофон»
На сьогоднішньому уроці ми дізнались про …
Оцінювання навчальних досягнень.
VIIІ. Домашнє завдання.
1.Опрацювати матеріал підручника  § 22-23.
2.По вивченій темі з додаткової літератури підготувати: загадки, вірші, легенди. 
3.Індивідуальне завдання для учнів з високим рівнем навчання: скласти кросворд з ключовим словом Арахніди.  Опрацювати пам’ятки.

Відкритий урок у 7 класі

Клас Дводольні. Родина Айстрові
Мета уроку: ознайомити учнів з характерними ознаками рослин родини Айстрові, їх різноманітністю та значенням у природі та в житті людини; розвивати уміння аналізувати, робити висновки та узагальнення; виховувати комунікативність, навички толерантного спілкування; виховувати дбайливе ставлення до природи.
Обладнання: колекція насіння, гербарій, презентація, проектор, комп’ютер
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
1. Організаційний етап
Привітання учнів, перевірка їх готовності до уроку.
2. Перевірка домашнього завдання й актуалізація опорних знань учнів
2.1. «Казкова квітка».
Учням пропонується квітка з різнокольоровими пелюстками, на яких написані запитання. Учні називають пелюстки на яких розкриваються запитання.
2.2. «Мозковий штурм».
— Відомо, що представники родини Пасльонові — беладона, блекота, дурман — є важливими лікарськими рослинами. Проте правилами заборонено дітям збирати їх. Поясніть чому. (Ці рослини відносять до отруйних.)
— Відомо, що бобові використовуються як зелене добриво для підвищення врожаю сільськогосподарських культур. Поясніть чому. (Зелене добриво — свіжа рослинна маса, що заорюється в ґрунт для збагачення його органічною речовиною та азотом. Це переважно бобові рослини (люпин, серадела, озима вика, чина), які за відсутності або браку гною стають найреальнішим джерелом поповнення запасів органічної речовини в ґрунті.)
3. Мотивація навчальної діяльності
Слово вчителя
Стокротки тут такі розкішні, Барвисті айстри аж горять, А хризантеми такі пишні Яскравим цвітом майорять. І чорнобривці, і жоржини до сонця тягнуться увись. У їх пелюстках в день осінній всі барви райдуги злились.
— Які рослини згадуються у вірші? (Стокротки, айстри, хризантеми, чорнобривці, жоржини.)
— Що їх об’єднує? (У всіх них суцвіття — кошик.)
Сьогодні на уроці ми розглянемо особливості будови й життєдіяльності рослин, однією з ознак яких є наявність суцвіття кошик.
Повідомлення теми уроку. Визначення разом з учнями мети та завдань уроку.
1. Характерні ознаки родини Айстрові
Розповідь учителя, робота учнів з гербарним матеріалом
    Айстрові входять до складу різних рослинних угруповань: лучних, степових, пустельних, тундрових
Родина налічує близько 20000 видів.
   Більшість айстрових — трав’янисті рослини, інколи — напівкущі та кущі, зрідка — дерева (наприклад, скалезія, брахілена).
Пагони із почерговим розміщенням листків (рідше — супротивним або кільчастим). Інколи листки розміщені у вигляді прикореневої розетки. Листки прості, без прилистків. Стебла і листки часто вкриті волосками або колючками (осот, нетреба, будяк).
   Листки прості, без прилистків. Стебла і листки часто вкриті волосками чи колючками (осот, нетреба, будяк).
     Видозміни стебла - підземна бульба - топінамбур, кореневище - осот.
     Суцвіття — кошик (найхарактерніша ознака родини), рідше — дрібні кошики, зібрані у складний щиток або волоть.
   До складу кошика може входити від кількох до 1500 (у соняшника) квіток. Діаметр суцвіття — від 1 мм (полин) до 70 см (соняшник). Квітки в кошика різні за будовою і за зовнішнім виглядом:
— одностатеві;        — двостатеві;   — нестатеві (стерильні).
Запитання до учнів:
— Пригадайте, які квітки називаються одностатевими, двостатевими і нестатевими.
Розповідь учителя
За особливостями будови розрізняють квітки:
— язичкові;
— трубчасті;
— несправжньоязичкові;
— лійчасті.
Робота з підручником
Завдання для учнів:
— Визначте особливості будови і значення язичкових, трубчастих, несправжньоязичкових і лійчастих квіток.
Очікувана відповідь учнів:
У трубчастих квіток усі пелюстки в нижній частині зрощені у трубку, яка у верхній частині розширюється і закінчується 5-ма зубчиками у вигляді зірки; є 5 тичинок і маточка.
Язичкові квітки також мають 5 тичинок та маточку, їхні пелюстки зростаються у вигляді язичка (звідси і назва), що на верхівці закінчується 5-ма зубчиками.
Лійчасті квітки також слугують лише для приваблення комах-запилювачів і тому не мають тичинок і маточки. Віночок утворений зрослими у вигляді лійки, яскраво забарвленими пелюстками.
Несправжньоязичкові квітки зовні схожі на язичкові, але на верхівці їхнього віночка є лише 3 зубчики; вони не мають тичинок, а часто — і маточки: їхнє яскраве забарвлення приваблює комах-запилювачів до суцвіття.
Більшість айстрових запилюються комахами, причому дуже різними, бо кошики доступні для відвідування різними видами комах.
Завдання для учнів:
— Розгляньте плоди айстрових (кульбаби, соняшника, айстри тощо) та визначте їхні типи.
Очікувана відповідь учнів:
Плоди сім’янки, що розповсюджуються вітром, водою, тваринами.
Часто розповсюджуються цілі корзинки з плодами (лопух).
2. Значення представників родини Айстрові у природі та в житті людини
 (робота з підручником)  Запитання для обговорення:
— Як людина використовує дикорослі види айстрових?
— Яке господарське значення айстрових?
Деякі види цієї родини людина вирощує для вживання в їжу, наприклад, земляну
грушу –топінамбур, соняшник, цикорій.
Серед складноцвітих зустрічається багато лікарських рослин: ромашка лікарська, пижмо, деревій, кульбаба, полин, череда, нагідки, безсмертник, ехінацея …
Айстрові також і небезпечні, серед яких наявні отруйні рослини. Найбільш відома амброзія, точніше її пилок, який потрапляючи у дихальні шляхи людини спричиняє алергію.
Вчитель
Загадки
1.«Під землею птиця кубло звила і яєць нанесла» (Картопля)
До якої родини відносять цю рослину? Яке значення має ця рослина в житті українців?
2. «Без рук, без ніг, а пнеться на батіг». (Квасоля)
 До якої родини належить рослина?
Чому саме ця рослина займає значне місце на городі та в меню українців?
3. «Червоний колір, а винний смак; кам’яне серце. Чому так?»
Поясніть, чому саме такими словами описали плід. Дайте йому назву.
4. «Червона, солодка, пахуча, росте низько — до землі близько»
Ч и куштували ви ягоди? За які властивості людина цінує суниці та полуниці?
Це цікаво! Є повір’я, що суниці подарували людям гноми. Ці маленькі яскраві лісові ягоди, що увібрали в себе енергію сонця, роблять велику лікувальну справу. Тибетські лікарі називають суниці володарками рослинного світу.
Повідомлення учнів про представників родини Складноцвітих
https://docs.google.com/presentation/d/1sVXOmO7XIlh7pPTXgbxOlb8ZV-LIKrOp676VVKRy8cE/edit?usp=sharing

 5. Узагальнення і закріплення знань
 «Закінчи речення»
  •      Пасльонові в різних частинах рослини накопичують отруйні речовини — … (алкалоїди).
  • У картоплі плід … (ягода).
  •  Листки бобових … (складні з прилистками).
  •  На коренях бобових рослин оселяються … (бульбочкові бактерії).
  • Оцвітина бобових … (подвійна).
  • У квасолі, сої плід … (біб).
  • Квітка бобових нагадує … (метелика).
  • Найхарактернішою ознакою рослин родини Айстрові є наявність … (суцвіття кошик).
  • Несправжньоязичкові квітки не мають … (ні тичинок, ні маточок).
  • Айстрові рослини мають плоди … (сім’янки).
  • Лійчасті квітки вони слугують для … (приваблення комах-запилювачів).

7. Домашнє завдання
1. Параграф 52
2. Дати відповіді на запитання. Чому рослина мати-й-мачуха має таку назву?  
3. Підготувати легенди, міфи та цікаві факти про злакові рослини.



9 клас біологія
Периферичні ендокринні залози: щитовидна й паращитовидні залози, наднирники, тимус.
Мета: Продовжити формувати знання учнів про ендокринну регуляцію функцій організму людини; ознайомити із периферичними залозами внутрішньої секреції; розкрити значення гормонів цих залоз для підтримання життєдіяльності організму. Розвивати уміння порівнювати значення дії гормонів на біологічні процеси в організмі, уміння спостерігати, співставляти та робити висновки та узагальнення. Виховувати бережливе ставлення до власного здоров’я та оточуючих людей.
Тип уроку. Засвоєння нових знань.
Матеріали та обладнання: схеми, малюнки, таблиці, слайди.
Основні поняття та терміни: щитовидна залоза, прищитовидні (паращитовидні) залози, вилочкова залоза, тимус, тироксин, трийодтиронін, кальцитонін, зоб, кретинізм, мікседема, базедова хвороба, надниркові залози, адреналін, норадреналін, бронзова хвороба.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент. Малюнкове вітання. Прикріпити на дошку смайлик "Радість" і побажати всім учням гарного настрою, легкого засвоєння теми.
ІІ. Актуалізація опорних знань та чуттєвого досвіду учнів.
Повторення знань про гіпоталамус, гіпофіз та епіфіз.
1.Робота з малюнком
2.Бліц опитування
1. Що таке гормони?
2. Що таке гіперфункція ?
3. Що таке гіпофункція?
4. Які залози відносяться до залоз зовнішньої секреції?
5. Залози внутрішньої секреції?
6. Залози змішаної секреції?
7. До чого може призвести надлишок гормону росту в молодому віці?
8. Що таке карликовість?
9. Що таке акромегалія?
10. Який головний гормон передньої частки гіпофіза?
11. Який один єдиний гормон виділяє середня частка гіпофіза?
12. Які гормони виділяє задня частка гіпофіза?
13. Гормон який виділяється епіфізом?

3. В яких літературних творах герої є гігантами (велетнями)? (Голова в казці "Руслан і Людмила" А.С. Пушкіна, "Гуллівер в країні ліліпутів" Дж.свіфта, "Гаргантюа і Пантагрюель" Рабле, Атланти й Гіганти в давньогрецькій міфології, Богатирі в "Казці про царя Салтана" А.С. Пушкіна та ін.
4. В яких літературних творах згадуються люди дуже маленького зросту? ("Дюймовочка", "Оле Лукоє" Р.-Х. Андерсена, Хлопчик з пальчик, гноми в "Білосніжці і сім гномів" і взагалі гноми, ельфи в нормандських і скандинавських міфах та легендах, малюки і малечі Н.Носова, Карлсон в "Повісті про Малюка і Карлсона" А.Линдгрен та ін.)

ІІІ. Оголошення теми та мети. Слайди 1,2
ІV. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.
Поставити проблемні запитання:
- чи може організм нормально функціонувати без периферичних залоз внутрішньої секреції?
- чому інколи на упаковці солі написано: “йодована сіль”?
V. Сприймання та засвоювання учнями нового матеріалу.
До периферичних залоз внутрішньої секреції належать: слайди 3,4
- щитовидна;
- прищитовидні (навколощитовидні, паращитовидні);
- вилочкова;
- надниркові.
Слайд 5
Щитоподібна залоза прикріплюється до трахеї і гортані щільною волокнистою тканиною і прилягає до щитоподібного хряща (звідси її назва). Вона непарна та є найбільшою з ендокринних залоз (маса її близько 30-60 г).
Щитоподібна залоза виробляє йодовмісні гормони тироксин і трийодтиронін та гормон кальцитонін. Тироксин і трийодтиронін стимулюють розвиток органів і тканин, особливо кісткової та нервової, крім того, вони прискорюють обмін речовин, а отже, й виділення енергії. Кальцитонін регулює вміст кальцію в крові і сприяє його збереженню в кістках. Порушення функції щитоподібної залози призводить до захворювань: кретинізму, мікседеми базедової хвороби тощо.
Слайд 6
За нестачі утворення гормонів щитоподібної залози, що регулюють обмін речовин, у новонароджених може розвинутися кретинізм (відставання у розумовому розвитку), а в дорослих людей - мікседема (від грец. мікса - слиз і одема - пухлина, набряк). Вона супроводжується набряком шкіри і підшкірної клітковини, випаданням волосся, в'ялістю, сонливістю.
Відео. Слайд 7
Слайд 8
За гіперфункції щитоподібної залози - надлишкового потрапляння в кров тироксину - розвивається базедова хвороба. Уперше її описав у 1840 р. німецький лікар Карл Базедов.
Повідомлення учня: Карл Базедов - німецький лікар. Закінчив медичний факультет у Галлі, після чого вивчав хірургію в Парижі. З 1822 до 1854 року працював в Мерзебурзі лікарем. Популярність Базедову принесла його робота з чітким характеристичним описом 4 випадків так званої мерзебургської тріади ( зоб, випуклі очі, серцебиття). Хвороба тиреотоксикоз названа його ім’ям(1840). Хвороба виникає у разі надлишку гормонів щитовидної залози.
Вчитель: При цьому підвищується інтенсивність обміну речовин, зростає збудливість нервової системи, спостерігається тремтіння кінцівок, схуднення.
Відео. Слайд 9
До складу гормонів (тироксин, трийодтиронін) щитоподібної залози входить йод. За нестачі йоду у воді та їжі кількість гормонів щитоподібної залози в крові знижується. Для підтримання необхідної кількості гормонів залози в крові посилюється секреція одного з гормонів гіпофіза, що зумовлює збільшення клітин щитоподібної залози і відповідно - її розмірів. Цю хворобу називають ендемічним зобом. Щоб запобігти цьому захворюванню, вживають профілактичних заходів, основним з яких є йодування кухонної солі. Йод входить до складу окремих продуктів харчування, як-от: бура водорість ламінарія (морська капуста), морська риба волоські горіхи, хурма тощо.
Отже, від гормонів щитоподібної залози залежні; правильний ріст і розвиток тканин, зокрема кісткової, обмін речовин, функціонування нервової системи.
Слайд 10. Паращитоподібні (прищитоподібні) залози занурені у тканину щитоподібної залози. Їх чотири. Їхні функції доповнюють одна одну. Паращитоподібні залози виробляють лише один гормон – паратгормон, який є антагоністом кальцитоніну. Якщо кальцитонін щитоподібної залози знижує рівень Кальцію у плазмі крові, то паратгормон підвищує його.
Слайд 11. За грудиною розташована важлива непарна залоза - вилочкова (тимус). Вона складається із залозистих клітин і клітин ретикулярної тканини, властивої органам кровотворення. Вилочкова залоза розвивається до періоду статевого дозрівання, після - то відбувається її зворотний розвиток, у результаті якого епітеліальна тканина залози атрофується і змінюється скупченням жирової тканини. Вилочкова залоза відіграє основну роль у розвитку клітинного імунітету. Вона впливає на дозрівання клітин крові Т-лімфоцитів.
Слайд 12, слайд 13 Надниркові залози - це парні залози, що складаються з двох шарів: зовнішнього (кіркового) та внутрішнього (мозкового), які функціонують незалежно один від одного. Так, кірковий шар виробляє гормони, які регулюють водно-сольовий обмін, впливають на обмін Натрію, Калію, а також білків, жирів і вуглеводів.
Мозковий шар виділяє гормони адреналін і норадреналін, які забезпечують термінову мобілізацію всіх ресурсів організму, активізацію функцій органів та їхніх систем, спрямовану на підвищення м'язової працездатності й виживання організму в стресових ситуаціях.
При гіпофункції надниркових залоз виникає бронзова хвороба або Аддісонова хвороба, яка була відкрита в 1855 році англійським лікарем томасом Аддісоном. В оповіданні І.С. Тургенєва "Живые мощи"так описується ця хвороба: "Я приблизился - и остолбенел от удивления. Передо мною лежало живое человеческое существо, но что это было такое?! Голова совершенно высохшая, одноцветная, бронзовая - ни дать, ни взять икона старинного письма, нос узкий, как лезвие ножа; губ почти не видать - только зубы белеют и глаза, да из-под платка выбиваются на лоб жидкие пряди желтых волос".
До ранніх симптомів бронзової хвороби належить прогресуюче схуднення, пов’язане з втратою м’язової тканини, обезводненням, зниженням анаболічних процесів та апетиту, колір шкіри стає бронзового відтінку.
Лікування хворих на бронзову хворобу загалом успішне. Однак працездатність їх значно знижується, для чого потрібна постійна і адекватна замісна терапія. Відомо, що колишній президент США Джон Ф. Кеннеді хворів на бронзову хворобу й це не заважало йому нести на собі тягар керівництва країною.
В ендокринній регуляції функцій внутрішніх органів беруть участь також деякі відділи нервової системи, зокрема гіпоталамус. Разом з гіпофізом він утворює гіпоталамо-гіпофізарну систему, що є типовим прикладом нервово-гуморальної регуляції функцій організму. Докладніше про її роботу ви дізнаєтеся під час вивчення будови головного мозку.
Висновки.
У цілому залози внутрішньої секреції, незважаючи на невеликі розміри, невелику кількість гормонів, що вони продукують, мають великий вплив на життєдіяльність організму і тісно взаємодіють між собою. Разом з нервовою системою вони належать до біологічних регуляторів вищого ряду і забезпечують нейрогуморальну регуляцію.
VІ. Узагальнення та систематизація знань.

1. Уявіть, що ви на прийомі у лікаря-ендокринолога. Уважно прочитайте опис хвороби. Проаналізуйте текст та поставте діагноз.

1.Хвора А., 45 років, помер чоловік, після цього важко перехворіла на грип. Щоб загартуватися, їздила на море. Скарги: стала дратівливою, прискорене серцебиття, біль в області серця, задишка при фізичному навантаженні, схудла, стала погано спати, часто кидає в піт, діарея. При витягнутих руках дрібно тремтять пальці, збільшилися і стали блищати очі .
Діагноз. Базедова хвороба.
2.Хвора А. з скаргами на підвищену втомлюваність, порушення пам'яті, млявість, сонливість, мерзлякуватість, ламкість волосся і нігтів, низький хрипкий голос, зниження температури тіла, низький артеріальний тиск, запори. ( мікседема, слизовий набряк. Лікування: вводять препарати тиреоїдних гормонів.)
3. Хворий Р., 45 років. З'явилася темне забарвлення шкіри і темні плями на слизових оболонках. Швидка стомлюваність, кров'яний тиск 100/60, головні болі, шлунково-кишкові розлади (зниження апетиту), м'язова слабкість, схуднення. (Аддісонова, або бронзова, хвороба Причина: туберкульоз наднирників. Лікування: остерігатися гострих інфекційних захворювань, інтоксикацій, травм, максимальний спокій, протипоказана робота, пов'язана зі значним нервово-психічним і фізичною напругою; їжа повинна бути максимально різноманітним містити велику кількість солі.)

Термінологічний диктант

Біологічно активні речовини, що виділяються в кров залозами внутрішньої секреції, - ... .
Гіпофіз, щитовидна залоза, надниркові - це залози …….. секреції.
Гормони мозкового шару надниркових - ....
Гормон, що підсилює роботу серця; його вироблення збільшується при емоційній напрузі - ...
Гормони щитовидної залози - ... .
Залоза внутрішньої секреції, що розташована при основі мозку і управляє діяльністю інших залоз, - ... .
Посилення функції щитовидної залози приводить до ………. хвороби.
При недостатньому виробленні гормонів щитовидної залози у дітей розвивається …….., а у дорослих людей - ... …….
VІІ. Оцінювання
VІІІ. Домашнє завдання. Описати одну із хвороб внутрішньої секреції (реферат)

7 клас

Загальна характеристика вищих спорових рослин

Мета уроку: з’ясувати основні проблеми, з якими зіштовх­нулися рослини під час виходу на сушу; показати, як розв’язання цих проблем позначилося на будові рослин.
Обладнання й матеріали: таблиці й зображення спорових, гербарій мохів, плаунів, папоротей.
Базові поняття й терміни уроку:  газообмін, випаровування води, продихи, галуження, провідні тканини, антеридії, архегонії.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний етап
II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності учнів
Питання для бесіди
2. Як розмножуються водорості?
3. Яку структуру має тіло водоростей?
III. Вивчення нового матеріалу
У попередній темі ми познайомилися з водоростями - переважно водними рослинами, що мають тіло - талом, досить просто влаштоване. І дійсно, у тому стабільному водному середовищі, в якому вони мешкають, було цілком достатньо одержувати сонячне світло й мінеральні речовини всім тілом з навколишнього водного середовища.
Відомо, що життя зародилося у водному середовищі, і протягом багатьох десятків і навіть сотень мільйонів років ця стихія залишалася основним місцем, де було зосереджене життя. Розвиток рослин у водному середовищі пройшов довгий шлях від одноклітинних мікроскопічних організмів до величезних, завдовжки кілька десятків метрів гігантських бурих водоростей.
Близько 360 мільйонів років тому на Землі з’явилися справжні сухопутні рослини. Вихід рослин на сушу став найважливішим кроком, що врешті-решт привів до тієї розмаїтості рослин, яку ми можемо бачити сьогодні.
Подальший розвиток органічного світу протікав по шляху пристосування до життя в повітряному середовищі - цьому новому й набагато більш складному середовищі. Водна рослина поглинає їжу всією поверхнею свого тіла. На суші ж необхідно мати спеціальні органи для поглинання води й мінеральних речовин із ґрунту, з одного боку, і газоподібних речовин - вуглекислого газу й кисню з атмосфери - з іншого.
У воді рослина не має потреби в особливих механічних, захисних тканинах і в тканинах, що проводять воду. На суші ж виникла необхідність надати тілу міцності, укріпити його у вертикальному положенні й забезпечити достатньою кількістю ґрунтової води з розчиненими в ній мінеральними речовинами. Тобто все те, що було набуто рослинами у водному середовищі, мало докорінно змінитися в процесі пристосування до життя на суші, у нових, мінливих умовах.
Вийшовши на сушу, рослини знову повторили ті важкі еволюційні кроки пристосування до навколишнього середовища, які багато мільйонів років до цього пройшли водорості.
Тільки після виходу рослин на сушу й розвитку наземної флори на суші змогли з’явитися тваринні організми, а також бактерії і гриби, живлення яких залежить від рослин.
Відновлюючи за викопними рештками вигляд організмів, що населяли Землю, можна з тим чи іншим ступенем вірогідності зобразити картину ландшафтів Землі у відповідний період. На рисунку в підручнику представлено кілька ландшафтів, що змінили один одного протягом мільйонів років (девон із псилофітами, кінець девону із плаунами й насінними папоротями).
Усі існуючі сьогодні на суші рослини, найімовірніше, мали одного загального предка, що вийшов на сушу багато мільйонів років тому. Нескінченна низка різних видів рослин, що з’являлися свого часу і зникали назавжди, змінювали один одного. Про багатьох представників ми можемо судити за реконструкціями їх скам’янілих решток.
Переважна частина колись широко розповсюджених на суші груп рослин вимерли назавжди, але деякі залишили нащадків. Розглядаючи їх у наступних параграфах, ми зможемо простежити ті зміни, що відбулися з рослинами за час їх існування на суші.
Вихід на сушу визначив еволюцію ще одного важливого процесу - розмноження - найважливішого процесу для живих організмів. У нових рослин одержала завершення нова фаза життя - спорофіт - рослина, що дає спори, - спеціальні утвори, здатні виконувати функцію розмноження навіть за несприятливих умов навколишнього середовища. Для всіх наземних рослин найбільш вигідним виявився життєвий цикл із чергуванням поколінь.
IV. Узагальнення, систематизація й контроль знань і вмінь учнів
Дати відповіді на питання
Які фактори слабко діють на рослини у воді й сильно діють на суходолі?
Що таке спорофіт?
V. Домашнє завдання


Природознавство
  5 клас
Властивості грунту. Догляд за грунтом.

Мета: докладніше ознайомити учнів з властивостями ґрунтів, з їх використанням людиною, сформувати знання про залежність родючості ґрунтів від їхніх властивостей і способів використання;  виховувати дбайливе ставлення до ґрунтів, зокрема ґрунтів рідного краю.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник, малюнки із зображенням ґрунту, зошити, відеоматеріали з Інтернет-ресурсів, презентація.
Хід уроку
I. Актуалізація опорних знань
- Бесіда
 Що таке ґрунт? 
- Чим відрізняється ґрунт від гірської породи?
- Як утворюється грунт
IІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
Скласти прислів’я про землю
- Земля — трудівниця, аж парує та людям хліб готує.
- Земля — наша мати, всіх годує.
- На добрій землі що не посієш, то і вродить.
- Земля — годувальниця наша.
- Силу беремо ми від землі, землю бережемо, наче матір.
- Будь здоровий, як вода, а багатий, як земля.

Учитель.   Чому  споконвіку  людина  поважно  ставиться до землі?
Прийом «Асоціації»
Завдання. Запишіть усі асоціації, які виникають у вас із словом «грунт»
Завдання. Назвіть усі відомі вам професії людини, пов'язані із землею.
Проблемне питання
- Яку роль відіграють органічні речовини у формуванні ґрунтів і, що є  основною властивістю грунту?
ІІІ. Оголошення теми та мети.
ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
- Робота з картою
- Які найпоширеніші ґрунти в нашій державі?
- Розповідь учителя з елементами бесіди
Ґрунти — це земельні ресурси планети, складова частина її продуктивних сил. Для України — ґрунти основне джерело національного багатства. Ґрунт є особливим природним витвором, він виник у результаті взаємодії неживої та живої природи. Ґрунти України є дуже різноманітними. їх існує близько 1000 видів, тому що вони утворились у різних природних умовах.
Практичний дослід
1.      Наявність повітря у грунті
2.      Наявність води у грунті
Властивості ґрунтів
1. Родючість
2. Водопроникність
3. Повітропроникність
Родючість. Якщо грунт – це верхній шар землі, то чи можна вважати родючими пісок на березі Чорного моря, глиняний кар’єр, гранітні брили? (ні, гірські породи не родючі, тому що не мають гумусу). Саме від гумусу залежить родючість ґрунту: чим більший шар гумусу, тим родючіший грунт, тим кращі умови для росту рослин. Саме він забезпечує рослини поживними речовинами, водою, повітрям, теплом. Родючість ґрунту вимірюється його врожайністю, чим родючіший грунт, тим вищі врожаї різних с/г культур. Грунт постійно поповнюється органічними та неорганічними речовинами.
Як саме?   Поживні речовини надходять у грунт внаслідок перегнивання решток тваринних та рослинних організмів, а також випорожнень тварин. Так, щороку у великій кількості відмирають однорічні рослини, опадає листя дерев. Через певний час бактерії та інші організми перетворюють їх на перегній або гумус.
Яке значення мають тварини, які живуть у ґрунті?  Дощові черви прокладають у ґрунті ходи, завдяки цьому він розпушується і до нього краще проникають вода і повітря, живляться вони відмерлими рештками рослин і тварин, затягуючи їх у свої ходи і тим самим збагачуючи ґрунт. Кількість дощових червів на 1 га досягає 5 млн., таким чином їхня наявність у ґрунті сприяє підвищенню його родючості. Останнім часом роблять спроби штучно розводити дощових черв’яків та переселяти їх у ті місця, де їхня кількість недостатня.
Водопроникність. Після дощу ґрунт дуже швидко висихає. Вода, яка випала на землю, всмоктується ґрунтом і входить вниз, засвоюється коренями рослини і вони нормально розвиваються. Але буває, що протягом двох-трьох тижнів дощів немає, але рослини, як і раніше, ростуть і не в’януть. Звідки ж вони беруть живильну вологу?  Виявляється, вода в ґрунті може пересуватись не тільки зверху вниз, але і знизу вгору.
З одного боку, капілярне підняття води – це добре, в посушливий період корені рослин отримують вологу з глибини. Але, з іншої сторони це – погано. Чому? Якщо капіляри доходять аж до поверхні ґрунту, вода, піднімаючись по них, випаровується в повітря.
-                Що треба зробити, щоб верхній шар ґрунту не висихав?
Треба зруйнувати капіляри, іншими словами, розпушити верхній шар ґрунту. Пухкий верхній шар ґрунту буде захищати нижні шари від випаровування. Недарма кажуть, що одне розпушування, замінює кілька поливів.
Повітропроникність  Розпушування сприяє також проникненню в грунт повітря.
Кому необхідне повітря?
Кореням рослин та іншим мешканцям для дихання. Те, що в ґрунті є повітря, ми вже довели.
     Прийом «Практична теорія»
Завдання. Порахуйте, скільки ж потрібно років, щоб утворився ґрунт завтовшки 50 см.
 Розповідь учителя з елементами бесіди ( Догляд за ґрунтом)
Щоб родив багатий ґрунт, його необхідно добре обробляти. У пухкий ґрунт добре проникають повітря та вода. Малородючі ґрунти удобрюють торфом, перегноєм, пташиним послідом, тобто органічними та мінеральними добривами.
Добрива бувають мінеральні, органічні та зелені.
    Прийом «Словникова робота»
Добрива — це речовини, які людина вносить у ґрунт для збереження й підвищення його родючості.
Органічні добрива — це продукти життєдіяльності організмів або їхні рештки (гній, перегній, торф, пташиний послід).
Мінеральні добрива — це хімічні речовини неорганічного походження, що містять елементи, необхідні рослинам.
Зелені добрива — це бобові рослини, заорані в ґрунт.
У нас переважають чорноземні ґрунти. Вони дають гарні урожаї всіх сільськогосподарських культур, але удобрення потребує і чорнозем, бо рослини для росту і розвитку забирають із нього безліч поживних речовин.
Органічні і мінеральні добрива слід вносити в ґрунт у добре розрахованій необхідній кількості. Використання зелених добрив не має негативних наслідків.
V. Проектна діяльність.
Міні – проект про дощового черв’яка
Вступне слово.
ЦАРИЦЯ ЄГИПТУ Клеопатра проголосила їх священними тваринами, Арістотель назвав їх кишками землі, а Чарлз Дарвін відвів їм важливу роль в історії планети. Хто ж заслужив такої високої оцінки видатних людей? Непримітні черв’яки.
¢  Дощових черв'яків бачили всі, але чи багато знають, що це гаранти нашого благополуччя і здоров'я
¢  Як ми побачимо далі, черв’яків справді є за що поважати. Так, вони слизькі й верткі. Але якщо трохи більше дізнатися про них, то навіть ці, нібито прикрі недоліки, можуть ви́кликати неабияку повагу і захоплення. Варто лишень нахилитися, відгорнути грудку землі чи поворушити товщу опалого листя — і перед вами відкриється дивовижний світ дощових черв’яків.
Слова учнів.
¢  Існує понад 1800 видів земляних черв’яків. Якщо не брати до уваги найхолодніші й найсухіші регіони нашої планети, вони живуть майже скрізь. Наприклад, у савані Південної Африки на один квадратний метр припадає 70 черв’яків, а ось в канадських лісах — аж 700.
¢  Дощові (земляні) черви - великі безхребетні грунтові тварини - сапрофаги, що живляться рослинними рештками . У грунтах нашої країни їх налічується близько 97 видів.
¢  Пропускаючи через свій кишечник велику масу відмерлих рослинних тканин, сапрофаги їх руйнують, перетравлюють і перемішують із землею.
Їм же належить заслуга в переробці компостів, які через деякий час перетворюються в сипучий, пухкий матеріал.

¢  Риючись у землі, вони поглинають не тільки перегній, але і бактерії, водорості, гриби з їх спорами, найпростіших і паразитів.
Грунтова мікрофлора та мікрофауна є основним джерелом білкового харчування дощових черв'яків. Вона майже повністю перетравлюється в їх травному каналі .

¢  За літо популяція з 100 хробаків на одному квадратному метрі прокладає в грунті кілометр ходів, роблячи її пухкої, водо-і повітропроникною

Вчитель.
Грунти, що знаходяться тривалий час під впливом хімічних добрив, пестицидів і плуга - руйнуються, при цьому погіршується урожайність с/г культур
Понад сто років тому основоположник наукового грунтознавства В. Докучаєв, називаючи чорнозем найбільшою силою і богатирем, попереджав, що цей богатир одного разу може надірватися.
Порівняно швидко можуть відновити або підвищити родючість землі садівники-любителі та власники присадибних ділянок. Для цього потрібно навчитися розводити дощових черв'яків та готувати з їх допомогою гумусні добриво з компостів.
Для чого це потрібно?
Ще в 1939 р. американський лікар Баррет зауважив, що в тому місці, де він скидав на купу відходи кухні, саду та городу, земляних (дощових) черв'яків було надзвичайно багато, а земля там через деякий час ставала дуже рихлою. Коли він почав вносити цю землю разом з черв'яками під різні городні культури, то отримав істотну надбавку врожаю, при цьому помітно покращилися вигляд і смак картоплі, помідорів, огірків, суниці ... Баррет став пробувати розводити хробаків в ящиках, а потім створив спеціальну плантацію за їх культивування. У 1946 р. він випустив першу книгу, у якій розповів про результати своїх досліджень.
¢  Господарство з розведення черв'яків ширилося і росло. Незабаром воно стало приносити мільйонні прибутки. У 1959 р. Баррет отримав патент на виробництво спеціалізованих черв'яків породи червоний гібрид, або червоний каліфорнійський. Ця нова порода черв'яків стала предметом купівлі-продажу, як і технологія їх розведення.
У 1980 р. в США функціонувало понад 1500 великих спеціалізованих виробництв з культивування черв'яків, багато з яких переробляли за добу 150 і більше тонн підстилкового гною, а в 1989 р. їх було вже понад 30 000. Успіхи США змусили підприємців багатьох країн зайнятися цією проблемою.
Ось уже півтора року поблизу села Жиричі Ратнівського району працює ферма. На ній вирощують… хробаків. Бізнес із вирощування дощових черв’яків в Україні відносно молодий. Років двадцять тому про заробітки на кільчастих ніхто навіть не говорив, тепер же в нашій державі є чимало підприємств, як великих, так і не дуже, які спеціалізуються на цій справі.
Чому черв’яки виповзають після дощу?
Цікавинки з країн світу
Учень   В далекій Австралії своєю чергою протікає життя гігантського дощового черв'яка. Аборигени називали його  - кармаї. Здалеку хробака можна прийняти за змію - його довжина сягає двох-трьох метрів. Є у хробака-австралійця й інший привід для гордості - він довгожитель, може дожити до 10 років.
Дорослішають гігантські черв'яки досить довго - лише на п'ятий рік життя вони здатні відкладати яйця. Потрібен ще рік, щоб з них з'явилися личинки. Порівняно з дорослими особинами вони зовсім крихітні - всього 20 см в довжину. Дощові черви - гермафродити, і австралійські велетні не є винятком. Їх життя під землею майже не відрізняється від тієї, яку веде їх маленька європейська рідня. Точно так само будують нірки, захоплюючи грунт і пропускаючи її через свій кишечник. Вони досить прискіпливі до вибору місця проживання - грунт має бути добре зволоженим.
Учень. Чи їдять  дощових черв'яків люди?
На островах Тихого океану живе багатощетинковий черв’як палоло, який мешкає у рифах. Його розміри досягають від 30 см до 1 м. Увесь рік ці тварини живуть у щілинах рифів. До певного періоду вони відрощують хвостову частину свого тіла з очками на всіх члениках, наповнену молоками або ікрою. Раз на рік, у певний місяць і певну фазу Місяця, в один і той самий час, хвостові частини черв’яків відокремлюються від головних частин, які глибше залазять у щілини. Це процес розмноження, який постійно збігається з певною місячною фазою. Ці хвостові частини піднімаються на поверхню води, скупчуються там і розпадаються на окремі шматочки. Місцеве населення з нетерпінням чекає даної пори, щоб якнайбільше зібрати смачної щорічної їжі. Коричнево-зелену масу черв’яків просто вибирають з води спеціальними сачками.
Їдять палоло сирими, вареними або засоленими. Дні масової появи палоло та їх збирання перетворюються в народне свято.

Прийом «Мозковий штурм»
Завдання. Визначте, які проблеми ґрунтів виникають унаслідок їх використання людиною. Як їх можна вирішити?
VI. ПЕРВИННА ПЕРЕВІРКА ЗАСВОЄННЯ ТА ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
* Прийом «Кросворд»
По горизонталі:
1. Рослинні і тваринні рештки, що перегнили. (Перегній)
2. Рідина, що належить до складу ґрунту. (Вода)
3. Головна ознака ґрунту. (Родючість)
По вертикалі: 1. Одна із складових ґрунту. (Пісок)
4. Верхній шар землі, на якому зростають рослини. (Ґрунт)
5. Ґрунт повільно пропускає воду, якщо в ньому є... (глина).
6.  Ґрунт розпушують для збільшення у ньому кількості... (повітря)
VII. Підсумок уроку. 
- Ґрунти — це природне багатство.
- Неправильний обробіток їх знищує.
- Ґрунти необхідно охороняти від розмивання, знесення, вивітрювання і забруднення шкідливими речовинами.
 VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
- Опрацювати параграфи підручника: § 33

Підготувати повідомлення: ■  роль землерийних тварин у підвищенні родючості ґрунту;■  про рослини-сидерати;

ПОШИРЕННЯ ПЛОДІВ І НАСІННЯ.

 Мета: Ознайомити учнів з різними пристосуваннями до розповсюдження у плодів і насіння,  що виникли в процесі еволюції. Розкрити значення плодів у житті людини. Розвивати логічне мислення, увагу, пам’ять, спостережливість; виховувати бережливе ставлення до рослин планети та рідного краю.
 Тип уроку: Комбінований.
Обладнання:мультимедійна дошка, проектор, комп’ютери.
Основні поняття та терміни: автохорія, анемохорія, зоохорія, орнітохорія, антропохорія, мірмекохорія.
ХІД УРОКУ

І. Актуалізація опорних знань та чуттєвого досвіду учнів.
На попередньому уроці ми з вами вивчили будову та різноманітність плодів, тому давайте перевіримо, як ви засвоїли цю тему.
У кожного з вас є комп’ютер, на робочому столі знайдіть і відкрийте папку під назвою «Завдання».  Виконайте «завдання №1» (робота з «німими схемами»).
Після виконання завдання учні закривають документ та зберігають.
Відкрийте «завдання 2», вам потрібно з даних малюнків знайти зайвий (пояснити чому?)
  Після виконання завдань закрийте документ і папку.

ІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.
 Запитання:  Як ви думаєте, хто може подорожувати по білому світу без квитка?
 Правильно, це плоди і насіння.

Казка «Про жадібного дуба»
На галявині ріс дуб, похмурий, буркотливий і жадібний. Нічим не хотів з іншими ділитися. Раз прибігла до нього мишка і говорить: «Дозволь узяти у тебе два жолуді. Я один з'їм, іншого посаджу на дальній галявині, щоб і там виріс дубок». А дуб як на неї накинеться: «Забирайся, поки ціла! Не дам я тобі жолудів - хай всі зі мною залишаються!» Затремтіла мишка від страху, втекла і більше не з'являлася. Жив дуб в повній самоті. Часом на нім з'являлися жолуді. Дозрівши, вони падали на землю, проростали. Дубу дуже хотілося, щоб все його потомство було при ньому. Але потомству не таланило. Всім паросткам не вистачало місця. Вони заважали один одному рости і гинули в юному віці. Пройшли роки. Дуб постарів і одного разу, в бурю, звалився. Так і не дочекався жадібний старий собі зміни.

Це, звичайно, казка. Але вона вірно пояснює, для чого насінню потрібно подорожувати. І як важливо цим непосидам мати друзів, які допомагали б їм переселятися на нові місця. А оскільки у друзів свої звички, рослинам доводиться до них пристосовуватися. Багато рослин «придумали» для цього своєму насінню та плодам різні хитрі пристрої і приманки.

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
Використання мультимедійної дошки та проектора. Показ презентації  під час пояснення нового матеріалу
Отже тема уроку: Поширення плодів та насіння (слайд 1)
Метою нашого уроку буде : - узагальнити знання про плоди квіткових рослин;
-         ознайомитись із різноманітними способами поширення плодів та їхнього насіння у природі; (слайд 2)

ІV. Сприймання та засвоювання учнями нового матеріалу.
Епіграф до уроку:                                     Вся природа прагне до самозбереження.
( Марк Тулій Цицерон )
Природа нічого не робить просто так.
(Томас Браун)
Розповсюдження плодів і насіння
Розповсюдження насіння є важливим фактором для освоєння рослинами території і виживання виду. Плоди і насіння поширю­ються:
·        за допомогою вітру,
·         води,
·        тварин,
·        птахами,
·        мурахами
·        самопоширення,
·        людини.

Прослухайте вірш Всеволода Рождєствєнского, і дайте відповідь на таке питання: Який спосіб поширення насіння описаний у вірші?


           Одуванчик
Когда идёшь тропинкою,
Куда ни глянь, в полях
Белеют чудо – шарики
На стройных стебельках.
Сквозные, серебристые,
Они, как пух, легки,
Стоят и не качаются
От ветерка с реки.

Но лишь пройдётся осенью
Других ветров волна,-
Срываются, взвиваются
На воздух семена,
Летят пушинки чистые
За луг, за сад, за лес…
И к нам парашютистами
Спускаются с небес.


 Багато рослин лісів, степів, луків, боліт, пустель тощо мають різноманітні пристосування для поширення плодів вітром. (слайд 3) В одних рослин плоди і насіння дуже легкі (орхідеї, вовчок), в інших розвиваються різні вирости, волоски (верба, осика, кульбаба), кри­латки (в'яз, клен) тощо. (слайд 4-5)
Чимало рослин мають різноманітні пристосування для поширення плодів і насіння тваринами. Таким способом розповсюджуються плоди горобини, терену, глоду — ними харчуються птахи. Часто плоди мають різні придатки, якими вони чіпляються за шерсть тварин і розносяться ними (череда, гравілат, парило).(слайди 6-9)
 Мурашки розносять насіння, що має їстівні придатки (фіалка, чистотіл). (слайди 10-12)
Велике значення має розповсюдження плодів і насіння людиною. Насіння і плоди переносяться транспортом, з різними товарами, предметами, одягом людини. У такий спосіб розповсюджуються не тільки плоди і насіння, а й живці, кореневища, бульби, навіть цілі рослини.( слайди 13-14)
Плоди гороху, люпину, капусти, розрив-трави розкриваються з тріском і розкидають своє насіння. (слайди 15 – 19)
Вода переносить плоди й насіння, які мають у собі досить повітря і водонепроникну тканину, завдяки яким вони довго можуть бути на водяній поверхні (насіння півників, плоди кокосової пальми, багатьох болотних рослин).(слайди 20-21)
Значення плодів та насіння
Насіння і плоди мають величезне значення в житті людини. Завдяки наявності в них найрізноманітніших поживних речовин вони є основними продуктами харчування. В плодах і насінні накопичу­ються вуглеводи, білки, жири, мінеральні солі, органічні кислоти, вітаміни тощо.
Плоди і насіння становлять важливу кормову базу для тваринництва.(слайд 22)

V. Узагальнення та систематизація знань.
Відкрийте на робочому столі папку « Завдання» та виконайте завдання № 3
А зараз разом перевіримо правильність ваших відповідей (слайд 23)
 Загадки  про плоди

Він зовсім не крихкий
Сховався в шкаралупі.
Заглянеш в середину -
Побачиш серцевину.
З плодів він твердіший за всіх
Називається.
(Горіх.)

З ковпачком на голові
Ніби в шлях готовий
Він ховається в листі
Дуба золотого.
(Жолудь.)


 Синій мундир
жовта підкладка.
А в середині солодкий.
(Слива.)

Каптан на мені зелений
Серце, як кумач.
На смак, як цукор солодкий
А весь схожий на м'яч.
(Кавун.)

Гладенькі телятка
Прив'язані до грядки.
(Огірки.)

Гра «Казкові рослини»
Пригадаєте, які казки пов'язані з плодами? До яких типів відносяться плоди?

Плід гарбузина - «Попелюшка» Ш.Перро; «Пригоди Чиполліно» Дж. Родарі. (Гарбуз.)

Плід біб - «Принцеса на горошині» Х.К. Андерсен. (Горох.)

Плід зернівка - «Мужик і ведмідь», російська народна казка. (Жито.)

Плід кістянка - «Пригоди Чиполліно» Дж. Родарі. (Вишня)

VІ. Оцінювання
VІІ. Надання та пояснення домашнього завдання.
Скласти кросворд по даній темі. Параграф 23.






Матеріали
для шкільного методичного конкурсу
«Мій кращий урок»
Технологічна карта уроку біології
в 9 класі
Навчальний предмет: біологія.
Тема: Периферичні ендокринні залози: щитоподібна й паращитоподібні залози, наднирники, тимус.
Мета:
Ø  Освітня. Продовжити формувати знання учнів про ендокринну регуляцію функцій організму людини; ознайомити із периферичними залозами внутрішньої секреції; розкрити значення гормонів цих залоз для підтримання життєдіяльності організму.
Ø  Розвиваюча. Розвивати уміння порівнювати значення дії гормонів на біологічні процеси в організмі, уміння спостерігати, співставляти робити висновки та узагальнення.
Ø  Виховна. Виховувати бережливе ставлення до власного здоров’я.
Матеріали та обладнання: малюнки з завданням, таблиця залоз внутрішньої секреції, презентація, макет гортані.
Основні поняття та терміни: щитоподібнана залоза, прищитоподібні (паращитовидні) залози, вилочкова залоза, тимус, тироксин, трийодтиронін, кальцитонін, зоб, кретинізм, мікседема, базедова хвороба, надниркові залози, адреналін, норадреналін, бронзова хвороба.

Хід уроку

пп
Етапи уроку (заняття)
Хронометраж
Методичні прийоми, форми роботи
Змістова лінія уроку (заняття): запитання, задачі, вправи
Очікувані результати
І
Організаційний момент
1 хв
Малюнкове вітання 
Прикріпити на дошку смайлик "Радість" і побажати всім учням гарного настрою, легкого засвоєння теми.
Створити атмосферу довіри та доброзичливості, налаштувати на роботу учнів
ІІ
Актуалізація опорних знань та чуттєвого досвіду учнів.
4 хв
1) Робота з малюнками (індивідуальна робота)




Підписати  залози на малюнку, які відповідають цифрам (додаток 1)
Взаємоперевірка виконаних завдань
Пояснити зміст ілюстрації

Оцінювання робіт своїх однокласників



2 хв
2) Фронтальне опитування
(Бліц-опитування)
Учні швидко відповідають
на поставлені питання (додаток 2)
Виявити рівень засвоєних знань, умінь і навичок


2 хв
3) «Мозковий штурм»
Учні згадують казки та оповідання в яких згадуються порушення діяльності гіпофіза.
1.В яких літературних творах герої є гігантами (велетнями)?
2.В яких літературних творах згадуються люди дуже маленького зросту? (додаток 3)
Підвищити зацікавленість дітей   до навчання
ІІІ
Оголошення теми та мети
1 хв
Бесіда
Учні записують тему уроку в зошити (додаток 4, слайд 1-2)
Сформулювати тему, мету та завдання уроку
ІV
Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.
2 хв
Проблемні питання
Питання:
- чи може організм нормально функціонувати без периферичних залоз внутрішньої секреції?
- чому інколи на упаковці солі написано: “йодована сіль”? Навіщо її вживають?

Активізувати пізнавальну діяльність учнів і спонукати їх до більш осмисленого і міцного оволодіння знаннями.
V
Вивчення нового   матеріалу.
5 хв
Розповідь вчителя з використанням презентації

Ознайомлення учнів з периферичними залозами внутрішньої секреції (додаток 4,слайд3-4):
Вивчення будови та функцій щитоподібної залози. (додаток 4,слайди 5-8)
Учні сприймають, осмислюють, запам´ятовують новий матеріал.
Активізувати сприйняття учнів за рахунок звукових та зорових демонстрацій



3 хв
Робота з підручником.
Виписати гормони щитоподібної залози та їх вплив на організм
Учні записують гормони та їх значення


2 хв
Випереджаюче завдання
Повідомлення учня про походження назви «базедової» хвороби.
Демонстрування портрета Карла Базедова(додаток 4,слайди 9-10)
Організація самостійного набуття нових знань учнів


10 хв
Розповідь вчителя з використанням презентації

Вивчення будови та функцій прищитоподібних, вилочкової та надниркових залоз (додаток 4,слайди 11-16)
Учні сприймають, осмислюють, запам´ятовують новий матеріал.



3 хв
Використання літературних творів при вивченні теми
Читання та обговорення уривка з оповідання І.С. Тургенєва "Живые мощи" (опис симптомів «бронзової хвороби») додаток 4,слайд 16)
Створити нове розуміння літературних творів, урізноманітнити та пожвавити навчальний  матеріал.
VІ
Узагальнення та систематизація знань.
3 хв





5 хв
1.Робота в групах (учні діляться на 3 групи)









 2.Прийоми термінологічної роботи (робота в парах)
Завдання: Уявіть, що ви  на прийомі у лікаря-ендокринолога.   Уважно прочитайте опис хвороби. Проаналізуйте текст, поставте діагноз, запропонуйте лікування.  
(додаток 5)

Учні виконують завдання в парах.
Термінологічний диктант (додаток 6)
 (додаток 4,слайд 17)
Закріпити та поглибити  знання, уміння і навички
VІІ
Підсумок уроку
2 хв

Д/з
1.Вивчити параграф 51.
2.Підготувати реферат про цукровий та не цукровий діабет (додаток 4,слайд 18)
Коментування оцінок, пояснення домашнього завдання



Додаток 1

Завдання для індивідуальної роботи

Підписати  залози на малюнку, які відповідають цифрам
1.Гіпофіз, 2.Епіфіз, 3.Щитоподібна, 4.Прищитоподібні, 5.Надниркові, 6.Підшлункова,7.Статеві

Додаток 2

Завдання для фронтального опитування
     
Додаток 2

Завдання для фронтального опитування

Бліц опитування
1.      Що таке гормони?
2.      Що таке гіперфункція ?
3.      Що таке гіпофункція?
4.      Які залози відносяться до залоз зовнішньої секреції?
5.      Залози внутрішньої секреції?
6.      Залози змішаної секреції?
7.      До чого може призвести надлишок гормону росту в молодому віці?
8.      Що таке карликовість?
9.      Що таке акромегалія?
10.  Який головний гормон передньої частки гіпофіза?
11.  Який  один єдиний гормон виділяє середня частка гіпофіза?
12.  Які гормони виділяє задня частка гіпофіза?
13.  Гормон який виділяється епіфізом? 

Додаток 3
Картка для усної вправи
1.      В яких літературних творах герої є гігантами (велетнями)?
(Голова в казці "Руслан і Людмила" А.С. Пушкіна, "Гуллівер в країні ліліпутів" Дж.Свіфта, "Гаргантюа і Пантагрюель" Рабле, Атланти й Гіганти в давньогрецькій міфології, Богатирі в "Казці про царя Салтана" А.С. Пушкіна та ін.)
2.      В яких літературних творах згадуються люди дуже маленького зросту?
("Дюймовочка", "Оле Лукоє" Р.-Х. Андерсена, Хлопчик з пальчик, гноми в "Білосніжці і сім гномів" і взагалі гноми, ельфи в нормандських і скандинавських міфах та легендах, малюки і малечі Н.Носова, Карлсон в "Повісті про Малюка і Карлсона" А.Ліндгрен та ін.)

Додаток 4.
Презентація до уроку
https://drive.google.com/file/d/0B7le2padWBvgX3dmcU1aeTUzemM/edit?usp=sharing



Додаток 5
Завдання для роботи в групах
Уважно прочитайте опис хвороби. Проаналізуйте текстпоставте діагноз та запропонуйте лікування.
1.Хвора А., 45 років, помер чоловік, після цього важко перехворіла на грип. Щоб загартуватися, їздила на море. Скарги: стала дратівливою, прискорене серцебиття, біль в області серця, задишка при фізичному навантаженні, схудла, стала погано спати, часто кидає в піт, діарея. При витягнутих руках дрібно тремтять пальці, збільшилися і стали блищати очі .
(Діагноз: Базедова хвороба. Лікування - введення йодовмісних гормонів.)
2.Хвора А. з скаргами на підвищену втомлюваність, порушення пам'яті, млявість, сонливість, мерзлякуватість, ламкість волосся і нігтів, низький хрипкий голос, зниження температури тіла, низький артеріальний тиск, запори.
(Діагноз:  мікседема, слизовий набряк. Лікування - вводять препарати тиреоїдних гормонів.)
3.Хворий Р., 45 років. З'явилася темне забарвлення шкіри і темні плями на слизових оболонках. Швидка стомлюваність, кров'яний тиск 100/60, головні болі, шлунково-кишкові розлади (зниження апетиту), м'язова слабкість, схуднення.
(Діагноз: Аддісонова, або бронзова, хвороба. Причина: туберкульоз наднирників. Лікування: остерігатися гострих інфекційних захворювань, інтоксикацій, травм, максимальний спокій, протипоказана робота, пов'язана зі значним нервово-психічним і фізичною напругою; їжа повинна бути максимально різноманітним містити велику кількість солі.)

Додаток 6
Завдання для роботи в парах
Термінологічний диктант
Біологічно активні речовини, що виділяються в кров залозами внутрішньої секреції, - .. гормони. .
Гіпофіз, щитовидна залоза, надниркові - це залози … внутрішньої ….. секреції.
Гормони мозкового шару надниркових - . адреналін і норадреналін....
Гормон, що підсилює роботу серця; його вироблення збільшується при емоційній напрузі - . адреналін ..
Гормони  щитовидної залози - . тироксин.. .
Залоза внутрішньої секреції, що розташована при основі  мозку і управляє діяльністю інших залоз, - .. гіпофіз... .
Посилення функції щитовидної залози приводить до … базедової хвороби ……. хвороби.
При недостатньому виробленні гормонів щитовидної залози у дітей розвивається кретинізм ., а у дорослих людей - . мікседема... ….

Використана література та Інтернет - ресурси

1.      Нова програма 12- річної школи  Біологія 7- 11 класи. 
2.      Підручник: Біологія 9 клас Н. Ю Матяш, М. Н. Шабатура.
4.      www.pti.kiev.ua
5.      http://megabook.ru
6.      http://crk-knteu.kiev.ua

Різноманітність плазунів. Їхнє господарське значення та охорона.
Мета уроку: Ознайомити учнів з різноманітністюсучасних плазунів, з особливостями їх будови, способом життя, з їх значенням у природі та житті людини. Удосконалити  вміння учнів порівнювати особливості організації земноводних та плазунів,
робити висновки. Виховувати бережливе ставлення до природи.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: мультимедійний проектор, таблиця «Плазуни», черепаха.
Хід уроку
І.Актуалізація опорних знань
Біологічний диктант
1. Тіло плазунів поділяється на такі відділи – ( голова,тулуб, хвіст)
2. Шкіра вкрита- (рогоподібними лусками, щитками)
3. Травна система плазунів закінчується –(клоакою)
4. Кровоносна система у плазунів-( замкнена)
5. Кровоносна система крокодилів відрізняється від решти плазунів наявністю- ( 4-камерного серця)
6. Кількість кіл кровообігу- (2)
7. Скелет складається з відділів: (шийного, грудного, поперекового, крижового)
8. Органи дихання- ( легені)
9. Запліднення у плазунів- (внутрішнє).
10.Тип розвиток –( прямий)
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Загадки
1.Маленька легенька за хвіст не піднімеш (ящірка)
2.В’ється стрічка невеличка
де пісочок, де травичка.
Ви її не зачіпайте,
стороною оминайте. (Змія)
3. В кого кам’яна сорочка? (черепаха)
ІІІ Оголошення теми та мети уроку
ІV Вивчення нового матеріалу.
Виступи учнів:
Класплазуни - лат. Reptilia, перший клас наземних хребетнихтварин, які заселяють нашу планету протягом довгих років. Первинні плазуни виникли від стародавніх земноводних тварин, і послужило цьому кліматичні зміни. У стародавню еру клімат на планеті поступово ставав більш сухим і холодним, в результаті стали пересихати водойми,
 У цей час більшість стародавніх земноводних вимерло, через наявність тонкої і голої шкіри, погано розвинених внутрішніх органів Урешти тварин, поступово стала роговіти і тверднути шкіра, будова легенів стала більш вдосконаленою, в результаті з'явилася здатність краще засвоювати кисень, змінювався і головний мозок тварин, а також з'явився новий спосіб розмноження - відкладення яєць з твердою шкаралупою. Так виникли первинні плазуни.
  У мезозойську еру цей розвиток досяг максимального піку, саме тоді стали з'являтися хребетні тварини величезних розмірів, що отримали назву динозаври. Вони заполонили всю територію планети і отримали панівне становище на землі, у воді і в повітрі.

Більшість представників класу Плазуни належать до рядів Лускаті, Черепахи,  Крокодили, Клювоголові.
     Представники ряду Лускаті (близько 6 тис. видів) поширені майже скрізь на суходолі, деякі - у морях чи прісних водоймах (морські змії, водяний вуж тощо). До них належать ящірки, змії та хамелеони. Їх об'єднує наявність рогових лусок і щитків на поверхні тіла.

     Ящірки дуже різноманітні за зовнішнім виглядом і розмірами. У більшості з них кінцівки розвинені добре, але в деяких видів кінцівок взагалі немає (веретільниця, жовтопуз тощо). Від змій безногі ящірки відрізняються наявністю барабанної перетинки та рухомими повіками. В Україні поширені прудка, зелена та живородна ящірки. Найпоширеніша з них зелена ящірка, довжина тіла якої сягає 25 см. Ці види населяють ділянки, що добре прогріваються. Живиться переважно безхребетними тваринами.
     Дрібні ящірки - гекони - активні у присмерках чи вночі, тому мають великі очі. Вони живляться безхребетними тваринами і, завдяки особливим чіпким роговим лусочкам пальців, здатні лазити по скелях, стінах та стелях помешкань, стовбурах дерев тощо. На Південному березі Криму мешкає кримський гекон.
     Найбільші розміри серед ящірок мають варани (сірий та велетенський), поширені в тропіках і пустелях. Велетенський (комодський) варан сягає до 3,6 м завдовжки, живе на індонезійському острові Комодо (звідки й походить його назва). Маса тіла комодоського варана - до 140 кг. Сірий варан поширений у Північній Африці, Південно-Західній та Середній Азії, завдовжки до 1,6 м. Він здатний пересуватися зі швидкістю до 120 м за хвилину. Варани - хижаки, які живляться дрібними хребетними тваринами, а комодоський варан полює навіть на диких свиней та оленів.

     Змії - безногі лускаті плазуни - живляться різними хребетними тваринами, рідше - безхребетними. Рухомо сполучені кістки лівої та правої частин щелеп дають змогу зміям заковтувати велику здобич цілком. Барабанні перетинки у змій відсутні, а прозорі та нерухомі повіки приросли до поверхні ока. Хребет складається з великої кількості хребців (до 450), грудна клітка відсутня, що забезпечує велику гнучкість тіла. В отруйних змій передні зуби верхньої щелепи більшого розміру, вони мають зовнішні борозни або внутрішні канали, по яких стікає отрута. Отруту, якою змії вбивають здобич, виробляють видозмінені слинні залози. Серед отруйних змій найбільша - королівська кобра (до 5,5 м завдовжки), яка живе в лісах Південно-Східної Азії. Цікаво, що здобиччю для неї можуть бути інші змії.
     Особливу небезпеку для здоров'я та життя людини можуть становити американські гримучі змії, мешканці азіатських пустель - гюрза та ефа, морські змії та інші. В Україні живуть два види отруйних змій - звичайна та степова гадюки. Звичайна гадюка поширена у лісовій і лісостеповій зонах, а степова гадюка - у степах і на півдні лісостепу. Укуси гадюк дуже болючі і в деяких випадках можуть бути небезпечними для життя.
     Неотруйні змії вбивають здобич за допомогою зубів або обвиваючись навколо неї (удави, пітони). Найбільші серед них анаконда (завдовжки до 11 м), яка живе на берегах водойм Південної Америки, та сітчастий пітон (до 12 м завдовжки), що трапляється у Південній Азії.
     В Україні поширені 8 видів неотруйних змій: водяний і звичайний вужі, мідянка, візерунчастий, чотирисмугий, леопардовий, лісовий і жовточеревий полози. Життя вужів пов'язане з водоймами, а полози та мідянка живуть виключно на суходолі.Хоча ці змії й неотруйні, їхній укус може бути болючим для людини.

     Хамелеони - це група тропічних лускатих, пристосованих до існування на деревній рослинності. Вони мають цупкі пальці й довгий хвіст, якими охоплюють гілки. Добре відома здатність цих тварин змінювати своє забарвлення внаслідок перерозподілу пігментів шкіри. Здобич (переважно комах) захоплюють довгим липким язиком, який вони різко викидають з рота і потім втягують назад разом зі здобиччю. Цікаво, що довжина язика може перевищувати довжину тіла самої тварини.

     Черепахи мають кістковий панцир, в якому міститься їхнє тіло. Туди у разі небезпеки можуть ховатися голова, шия, кінцівки та хвіст. Панцир, який слугує досить надійним захистом від ворогів, складається з верхньої та нижньої частин, укритих роговими щитками. З частинами панцира зростаються певні кістки скелета (грудина, ребра, грудні, поперекові, крижові хребці тощо). Зубів у черепах немає. Їхню функцію виконують рогові чохли, що мають гострі краї та вкривають щелепи подібно дзьобу птахів.
     Відомо 225 видів черепах, які живуть на суходолі, у прісних водоймах і морях. Найчастіше вони трапляються у вологих тропічних лісах, спекотних пустелях, тропічних і субтропічних морях. Переважна більшість видів рослиноїдні, але є і хижаки, які живляться рибою, земноводними або безхребетними тваринами. Усі черепахи розмножуються на суходолі та відкладають від десяти до декількох сотень яєць. Черепахи живуть декілька десятків років, максимально - до 175 років і ростуть упродовж усього життя.
     Найбільші за розмірами та масою - це зелена, або супова (завдовжки до 1 м, маса - до 450 кг), та слонова черепахи (завдовжки до 2 м, маса - до 400 кг). Слонова черепаха поширена на Галапагоських островах, а зелена - у тропічних і субтропічних морях. Цікаво, що у морських видів черепах кінцівки перетворилися на ласти, які зовні нагадують плавці риб. Завдяки ластам вони легко плавають у воді.
     В Україні відомий лише один вид - черепаха болотяна. Вона живе до 30 років і трапляється у стоячих або слабопроточних водоймах, живиться різними тваринами.
Деякі види черепах (наприклад, зелена, слонова тощо) є об'єктами промислу. Людина споживає їхнє м'ясо, жир, яйця. У деяких країнах черепах розводять на фермах. З їх панцирів виготовляють різноманітні вироби (гребінці, попільнички тощо).

     Представники ряду Крокодили пристосовані до напівводного способу життя. Їхнє тіло видовжене, вкрите роговими щитками. Хвіст довгий, стиснутий з боків, слугує для плавання, також за його допомогою тварини глушать здобич. Крокодили - хижаки, які живляться різноманітними тваринами: від безхребетних (молюски, рако¬подібні тощо) до птахів і ссавців. Свою здобич вони затягують у воду, зменшуючи її опір. За допомогою своїх гострих зубів, які мають корені, крокодили шматують здобич.
     У зв’язку з напівводним способом життя крокодили мають плавальні перетинки між пальцями задніх ніг та особливу будову легенів, що дає змогу тваринам тривалий час перебувати під водою. А очі та ніздрі виступають над поверхнею голови, дають їм можливість дихати повітрям і спостерігати довкола, перебуваючи у воді. Під час пірнання ніздрі та слухові отвори викриваються клапанами.
     На суходолі крокодили виходять для відпочинку та розмноження. Самки відкладають від 20 до 100 яєць у гніздо в піску, яке може містити органічні рештки. Ці рештки розкладаються і виділяють додаткове тепло, необхідне для розвитку зародків. У багатьох видів самки виявляють турботу про нащадків, охороняючи кладку яєць.
     Поширені крокодили у тропічних і субтропічних регіонах. Відомо 31 вид цих тварин, тривалість їхнього життя може становити 80-100 років. Найбільшим серед крокодилів є Нільський (завдовжки до 8 м), який живе у водоймах тропічної Африки. Гребінчастий крокодил (завдовжки до 6 м) поширений у Південно-Східній Азії, береговій смузі Австралії, на островах Океанії, Нової Гвінеї. Відомі також гавіал (тіло завдовжки до 6,6 м), який живе на півдні Індії та в Бірмі, китайський та міссісіпський алігатор, американські каймани.
Деякі види (нільський і гребінчастий крокодили) можуть нападати на людину. Зі шкіри крокодила виготовляють різноманітні вироби, людина споживає в їжу їхнє м’ясо та жир. У деяких країнах створені спеціальні ферми для розведення цих тварин. Нині крокодили перебувають на межі знищення й у багатьох країнах їх взято під охорону. Майже всі види крокодилів занесено до Міжнародної Червоної Книги.
Гаттерія
Мешкає на островах Нової Зеландії. Довжина досягає 50 см. Маса тіла самців близько 1 кг, самок - близько 0,5 кг. Зростає до 50 років, загальна тривалість життя - 100 років. Статевої зрілості досягають у віці 15-20 років  Веде переважно нічний спосіб життя. Зовнішнім виглядом і способом життя нагадує ящірок.  Гаттерія є вимираючим реліктовим видом і підлягає охороні.
До Червоної книги України занесені такі види плазунів,як: Гадюка степова східна, Гекон Кримський, Жовтопуз звичайний, Полоз леопардовий, Полоз лісовий, Полоз  чотирисмугий
V. Закріплення вивченого матеріалу
Завдання1 Порівняти Особливості будови і розвитку Земноводних та Плазунів.

Завдання2 « Знайдіть невірні твердження»
Лист від Барона Мюнхгаузена
Добрий день, вельмишановні учні 8 класу! Нещодавно я повернувся з подорожі навколо світу,де бачив багато плазунів. Серед них мені особливо запам’яталися слідуючі:
1.     Найдрібніша ящірка з Африки – Комодський варан, що полює на крокодилів.
2.     Морська змія – королівська кобра, яка живиться виключно яйцями птахів, а свої гнізда будує на деревах.
3.     Вогненна саламандра, з підземних печер Півночі,що зовсім сліпа і дихає завдяки зовнішнім зябрам.
4.     Тварина, яка має назву зелена черепаха,що зграями блукає по пустелямУкраїни.
Завдання 3  «Народ скаже,як зав’яже». Потрібно скласти з двох частин прислів’я про плазунів.
1.Гадюка хоч не вкусить, ...то засичить.
Простий, як свиня, ...а лукавий, мов гадюка.
Не штука – чужими руками...гадину ловити.
Кого гадюка вкусить, ...той і мотузка боїться.
Щебече, як соловейко, ...а кусає,мов гадюка.
Підлесливалюдина -...як гадюка під квітами.
VI.Висновки
VII. Оцінювання

VIII. Д/з Написати реферат про одного з представників плазунів.

Немає коментарів:

Дописати коментар